1. Ne mogu nositi kontaktne leće?
Naravno da možete! U posljednjih nekoliko godina proizvođači kontaktnih leća uložili su puno u razvoj tehnologije i materijala kako bi kontaktne leće postale još udobnije i zdravije. Korisnicima su tako na raspolaganju multifokalne kontaktne leće
za osobe sa staračkom dalekovidnošću i naravno torične meke kontaktne leće koje omogućuju korekciju astigmatizma. Kontaktne leće su danas primjerene gotovo za svakog!
2. Kontaktna leća mi je pobjegla iza oka.
Sigurno nije! Tanka membrana zvana spojnica ili konjunktiva pokriva bijeli dio oka i povezuje se s kapkom što znači da je nemoguće da kontaktna leća prijeđe u zadnji dio oka.
3. Kontaktne leće su neudobne.
Nije istina. Kada se korisnik prvi puta susretne s određenim tipom ili brandom kontaktnih leća, njegovom oku je potrebno kratko vrijeme da se privikne na leću. Kada se oko navikne, većina ljudi tijekom dana gotovo zaboravi da ima leću u oku. Može se dogoditi da korisniku određeni model leće ne odgovara ili se zbog vanjskih faktora poput praha, dima ili suhog zraka smanji udobnost kontaktnih leća. U tom slučaju se preporučuje korištenje kapljica za oči ili umjetnih suza.
4. Kontaktne leće se mogu trajno prilijepiti na oko.
Ako se meke leće isuše, mogu se zataknuti (prilijepiti) na površinu oka. U normalno stanje mogu se vratiti jednostavno kapanjem sterilne otopine ili tekućine za kontaktne leće.
5. S kontaktnim lećama je previše posla.
Pogrešno! Postupak rukovanja kontaktnim lećama je iznimno jednostavan i može ga savladati već maleno dijete. Ako još uvijek imate mišljenje da vam čišćenje i pohrana leća uzima previše vremena počnite koristiti dnevne kontaktne leće koje ujutro umetnete u oko, a navečer ih jednostavno u nekoliko sekundi izvadite i bacite.
6. Nošenje kontaktnih leća uzrokuje probleme.
Ako ćete slijediti uputama vašeg očnog liječnika, redovito hodati na okulističke preglede, slijediti uputama proizvođača kontaktnih leća i redovito mijenjati kontaktne leće i tekućinu, nošenje kontaktnih leća sasvim je sigurno.
7. Nikada neću uspjeti umetnuti kontaktne leće u oko.
Naravno da ćete uspjeti! Na prvi pogled možda se čini teže nego što stvarno je. Uz pomoć očnog liječnika brzo ćete naučiti umetnuti i skinuti leću s oka te tako pobijediti strah.
8. Leće mogu iskočiti van iz oka.
Davno prije znalo se dogoditi da su stare tvrde kontaktne leće
tijekom sportskih aktivnosti zbog različitih pokreta skočile iz oka. Danas je naravno drugačije jer se meke i polutvrde (»rigid gas permeable«) kontaktne leće bolje prilagođavaju oku i veoma je rijetko da se nešto takvo dogodi.
9. Kontaktne leće su preskupe.
Ne važi. Kontaktne leće su u puno slučajeva povoljniji izbor korekciji vida nego klasične naočale. Uvijek veća konkurencija na trgu prisiljava proizvođače i dobavljače nižim cijenama tako da korisnici kontaktnih leća nikada nisu kupovali povoljnije. Jednako vrijedi i za dnevne leće koje su nekada vrijedile za prestiž, a sada ih može priuštiti skoro svatko.
10. Prestar/a sam za kontaktne leće.
Tko to kaže? Dolaskom multifokalnih kontaktnih leća i leća koje su izrađene osobito za korisnike sa suhim očima, godine više nisu prepreka. Pitajte svog okulista jeste li primjereni kandidat za kontaktne leće – odgovor vas može iznenaditi.